Náš příběh

Vojtěch Špatný

Ing. Vojtěch Špatný, MBA

Ecotrace logo

Moje cesta k podnikání v oblasti ekologie měla více cest.

V první řadě jsem byl v dětství vychován tak, že bychom si měli vážit toho, co máme a měli bychom za to být vděční. Postupem času, když se mi narodily děti, začal jsem si uvědomovat, že náš život už není jen o mně, jako spíše o nich. Když jsem viděl, co s naší planetou způsobila průmyslová revoluce a posledních 50 let globalismu a technologického růstu, a jaký přímý dopad má globální oteplování na nás všechny, tak jsem si uvědomil, že pro ty moje děti už tu není 2. planeta, kterou by mohli použít. Budou muset využít tu jednu, kterou tady máme.

Nechci patřit do generace, která systematicky ničí generaci následující. Proto jsem se začal zajímat o obnovitelné zdroje energie, a o to, jak naší planetě ulevit. Nejsem žádný extrémista, ale sám mám doma fotovoltaiku a elektrické auto a snažím se neplýtvat tím, co mám. 

Od roku 2010 pracuji ve finančnictví a spolupracuji s desítkami různých společností. Finance a ekologie jdou ruku v ruce, zvlášť v posledních letech zdražujících se energií a dalších nákladů a s tím související tlak na výkon a efektivitu společností.

Proto jsem se rozhodl, že nabyté zkušenosti a kontakty využiji v oblasti enviromentální pomoci společnostem, a proto jsme společně s Adamem Rollerem založili společnost EcoTrace.

Díky tomu, že klientům počítáme jejich uhlíkovou stopu, tak za sebe, ale i za ně cítím určitou hrdost, že se snažíme té naší planetě pomoci.

Adam Roller

Ing. Adam Roller

Pocházím z podhůří krásných Jeseníků. Od mala na kole nebo na sjezdovkách s rodiči, později s vlastní manželkou a dětmi.

Přírodu mám v sobě hluboko zarytou, je to moje srdcová záležitost. Prostředí našeho bydliště a současného působiště k tomu víceméně samo vybízí.

V Šumperku vedu společnosti Uvax, která se specializuje na výrobu produktů z kovových, drátěných materiálů pro potravinářský, farmaceutický a chemický průmysl. Tyto výrobky dodáváme jak na český, tak i zahraniční trh. V rámci Uvaxu se postupně snažíme zavádět různorodá ekologická opatření, jako jsou solární panely nebo hybridní auta. V plánu máme zelené střechy s vlastními včelími úly.

V rámci podnikání v Uvaxu jsem se sám setkal s povinností reportovat uhlíkovou stopu jak našich produktů, tak i celé firmy. Celý proces mě zaujal natolik, že jsem se rozhodl s Vojtou Špatným založit společnost Ecotrace, která bude firmám potřebné uhlíkové certifikace poskytovat.

Ecotrace je společnost, která se specializuje na měření, analýzu a reportování uhlíkové stopy produktů a celých společností. My jsme se rozhodli, že své znalosti a zkušenosti v oblasti udržitelnosti a reportování budeme sdílet s ostatními firmami, které chtějí dosáhnout lepších ESG ukazatelů.

Díky Ecotrace mohou firmy snadněji plnit své povinnosti spojené s reportováním uhlíkové stopy a současně se podílet na snižování negativního vlivu na životní prostředí. Společně věříme, že udržitelné podnikání je cestou vpřed a jsme hrdí, že můžeme být součástí tohoto pozitivního vývoje.

Ecotrace logo